«Шляхи солідарності»: чи є перспективи для українського експорту?
01.09.2023
Нещодавно інформаційний простір сколихнула новина про так звані «шляхи солідарності» для українського експорту. В умовах його обмеження у країнах ЄС це питання є вкрай актуальним для нас.
Значення «шляхів солідарності» для українського експорту
Повноцінне відкриття ринку Європи та зняття тих обмежень, які є сьогодні, дійсно дасть нам можливість збільшити експорт. Те, що зараз в умовах блокування портів Великої Одеси є можливість працювати лише через Дунай, орієнтуючись на румунський порт Констанца, створює певні проблеми.
Перш за все, об’єктивних пропускних можливостей не вистачає, аби працювати на необхідну для українського експорту потужність. Це веде до збільшення собівартості, спрямованої на баржі та флот і, своєю чергою, знижує кінцевий показник маржинальності для українського фермера. Мабуть, немає сенсу довго аналізувати очевидність, наскільки знижується рентабельність підприємництва у цьому секторі економіки.
Проблеми для експорту під час ембарго на українське зерно
За період обмежень на імпорт української агропродукції до країн Східної Європи сільське господарство та транспортно-логістична галузь стикнулися з серйозними проблемами. Не варто забувати, що зараз починається пора збору врожаю. І його немає куди подіти. Порти Дунаю та Констанца працюють на межі своїх можливостей.
З одного боку, можна зрозуміти ці обмеження, адже там дбають про свого виробника, який потерпає від демпінгу, коли продукту стає багато на ринку.
З іншого боку, для нас важливо, аби українське зерно не пропадало — тим більш, його вирощування відбувається в таких непростих, а часто — і небезпечних умовах.
Чи змінять ситуацію нові логістичні маршрути
Врешті-решт, збільшення спроможності «коридорів солідарності» дасть свій позитивний ефект. Однак, з урахованням підходу європейців, це теж буде зроблено з певними умовами. Тому згодом ми це побачимо, коли зможемо оцінити ситуацію з практики, а не новин та анонсів.
Перспективними напрямками для експорту українського зерна є польські порти Свіноуйсьце, Гданьк та Гдиня. Вони відкривають доступ для експорту до країн Скандинавії, Нідерландів, верхньої частини Іспанії тощо.
Таким чином, ринок достатньо залежний від того, чи будуть зняті обмеження на експорт українського зерна до ЄС.
Тож сподіватимемося, що в регулюванні цього питання на міжнародному рівні буде знайдено якийсь здоровий компроміс.