Підсумки трейдерського сезону: аналіз та проміжний прогноз
16.07.2024
Аналітика трейдерського сезону – те, що дає можливість не лише бачити комплексну картину на цей момент, а й дозволяє робити прогнози щодо подальших тенденцій. Розглянемо більш детально, якою є ситуація у різних сегментах ринку.
Світові та українські дані щодо зерна
На момент написання ціни на пшеницю різко знизилися. Підвищення стосується лише віддалених контрактів. На ринок великою мірою впливає зниження цін у росії. Також одним з факторів, який здійснює вплив на ринок, є суха сприятлива погода. А стабілізація долара після його ослаблення теж тисне на ціни. Серед важливих подій варто відзначити:
- тендер, котрий проводить Йорданія, на закупівлю 120 тисяч тонн млинової пшениці та кормового ячменю по усьому світу на серпень-вересень-жовтень (джерело – StoneX);
- тендер Алжиру на закупівлю 50 тисяч тонн млинової пшениці на вересень-жовтень (джерело – StoneX);
- експорт Україною 832 тисяч тонн зерна у 2024/2025 маркетинговому році станом на 8 липня, що на 698 тисяч тонн є більшим, аніж рік тому (джерело – Міністерство аграрної політики та продовольства);
- закупівля Іраком 5,9 мільйона тонн пшениці у 2024 році з очікуваних 6,3 мільйона тонн (джерело – Reuters).
Кукурудза, ячмінь та соя: врожай і експортний ринок
На момент аналізу відзначається коливання цін на кукурудзу. Згідно з даними USDA, вже зібрано 53% бразильської кукурудзи сафріна. Це суттєво випередило тогорічні темпи. А, відповідно до даних Secex, у першому півріччі 2024 року експорт кукурудзи з Бразилії склав усього 3,47 мільйона тонн. Це менший показник, ніж торік, коли було 5,5 мільйонів тонн. До слова, Україна експортувала 566 тисяч тонн кукурудзи за 2024/2025 маркетинговий рік, що є більше, ніж торік, коли був показник 420 тисяч тонн.
Також проаналізуємо дані по ячменю. Врожай зимових сортів цієї сільськогосподарської культури у Франції демонструє гірші, аніж очікувалося, показники. Причина – погодні умови. Очікувалося, що врожайність буде на рівні 6,73 тонни на гектар, але вона є суттєво нижчою, як відзначають фермери та аналітики. Врожай цієї культури складе близько 7 мільйонів тонн. Це на 27% менше, аніж у минулому році. Україна теж експортувала значно менше ячменю, ані торік. Це 7 тисяч тонн у МР 2024/25 станом на 8 червня. Рік тому показник був на рівні 65 тисяч тонн. Так свідчать дані від Міністерства аграрної політики та продовольства.
Щодо сої, то ціни виявилася під тиском з причини слабких експортних показників тижня, котрий завершився 27 червня. Якщо ж казати про соєву олію, то її позиції на експортному ринку слабнуть. Причина – у тому, що Індонезія не має наміру вводити ціни на товари Китаю на рівні 100-200%.
Тенденції останнього тижня та впив на український експорт
Світовий ринок зерна продовжує «охолоджуватися». Експортні ціни на українські зернові культури знижуються. Знижуються також ціни на російську пшеницю, що не останньою чергою пов’язано зі слабким попитом та несприятливими прогнозами стосовно виробництва. Стосовно цін на кукурудзу США, то на них впливає гостра конкуренція з Бразилією. А на ціни соєвих бобів впливає зниження прогнозів виробництва та зростання попиту з Китаю.
Позитивна динаміка стосується світового ринку добрив. Він приходить до норми у сегменті сечовини. Попри скромні продажі, зросли ціна на аміачну селітру та деякі інші добрива.
Минулорічні показники українського експорту
Варто відзначити, що Україна, попри свою складну ситуацію, пов’язану з повномасштабним російським вторгненням, експортувала 57,5 мільйонів тонн зернових та олійних культур у 2023/2024 маркетинговому році, як вказує видання Shipping. Ключовими показниками експорту стали наступні:
- пшениця – 18,4 мільйона тонн (загальна вартість – 3 мільярди доларів);
- ячмінь – близько 2,5 мільйонів тонн (376 мільярдів доларів);
- соняшник – понад 300 тисяч тонн.
Також варто згадати про експорт сої, котрий склав майже 3 мільйони тонн (1,1 мільярда доларів), та експорт ріпака з показником у 3,7 мільйона тонн (1,4 мільярда доларів).
Такими є трейдерські тенденції в цифрах на сьогодні. Тож залишається уважно слідкувати за різними сегментами ринку та факторами, які детермінують зміни на них.