Майже приватне ППО. Власники ренійських компаній обʼєдналися для посилення протиповітряної оборони портів Дунаю.
12.01.2024
17 липня Росія вийшла із «зернової угоди». Вже наступного дня інфраструктура дунайських портів була під атакою російських ракет і дронів. Відтоді ворог намагається зруйнувати дунайський шлях українського зерна. У Рені через військову агресію Росії пошкоджено 83 обʼєкти, з яких дев’ять розташовані у портах. Група бізнесменів із цього міста обʼєдналася для захисту своїх активів.
Наша єдність і згуртованість є ключем до перемоги. Тож добре, коли вона проявляється максимально діво у складні часи. Вже 11 компаній об’єднали свої зусилля для зміцнення ППО в портах Дунаю.
Що вони зробили
Власники ренійських компаній «Вікінг Альянс» Максим Максимов, та «TEUS» Дмитро Казанін, обʼєднали 11 місцевих підприємців навколо ідеї посилити протиповітряну оборону міста. Вони зібрали $500 000, придбали 11 автівок, більша частина вже оснащена всім необхідним для збиття дронів «Шахед». Саме ними РФ найчастіше атакує регіон.
Усі мобільні групи передані військовим і використовуються. «Ми працюємо в Рені, і для нас було важливо зробити хоч щось для захисту людей», – пояснює мотивацію Казанін. Партнери розділили обовʼязки. «Я займався пошуком і купівлею машин, а Максим – погодженням з військовими», – розповідає Казанін.
Максимов опитав військових, що їм потрібно для збиття «Шахедів», проаналізував рішення, які вже існують в Україні, заручився підтримкою волонтерів з Одеси, котрі займаються доставкою необхідних для ППО елементів. «У нас найефективніші мобільні групи з тих, що сьогодні існують в Україні», – без зайвої скромності каже Максимов.
З міркувань безпеки він не розкриває, у чому полягає «конкурентна» перевага. Каже лише, що мінімальний набір – автівка, тепловізори, планшети та лазерні цілепокажчики.
Казанін обʼїздив Болгарію вздовж і впоперек, шукаючи автівки. «Нам потрібні були машини в нормальному стані, щоб вони могли виконувати бойові завдання», – каже він. Автомобілі вишукував через знайомих та приватні оголошення на болгарських сайтах. Він знайшов 60 машин, але в придатному для користування стані виявилося тільки 11. Середня вартість однієї автівки – €15 000.
Мобільні групи мали захищати територію від Орловки до Рені, це майже 30 км по прямій. «Зробленого недостатньо, – каже Казанін. – Нам потрібно приблизно 32 оснащених авто, щоб перекрити повністю наш регіон». Бізнесмени розраховували, що згодом ініціатива набере обертів і «інвесторів» побільшає.
Концепція не спрацювала. Навіть серед 11 залучених бізнесменів є ті, в кого поменшало ентузіазму, і вже не всі донатять на нові автівки й техніку. «Ми запропонували великим компаніям, але бажання підтримати у них не виникло, – каже Казанін. – Ця ініціатива працює на всіх».
Так, серед учасників ініціативи немає агрокомпанії Kernel, що вклала $10 млн у будівництво в порту Рені перевантажувального терміналу. В компанії не схотіли коментувати, чому не доєдналися до ініціативи підприємців, але зазначили, що Kernel підтримує сили оборони України, включно із ППО.
Двоє місцевих підприємців, які не підтримали ініціативу Максимова – Казаніна, зазначили, що допомагають військовим у приватному порядку і воліють не афішувати це.
Також ми вдячні
- Артему Швецю з «Ларус Шиппінг Ко»,
- Віталію Малецькому з «Лоджистлі»,
- Володимиру Федоровичу з ДП «Ренійський Елеватор»,
- Анні Губанковій з «Дунайської Логістичної Групи»,
- Максиму Корнієвському з компанії «Потоки»,
- Юрію Оносу з «ТРАНС-ЕКСПО»,
- Анетті Крашунській з «РЕНІЛІС»,
- Дмитру Крушеневському з «ІТЕРІС» та
- Юлії Прошкіній з ТОВ «УЕГ» за їхній внесок.
Окрема подяка Федору Златову з СФГ «Балкани» за допомогу в пошуках авто.
Спасибі Максиму Максимову з ТОВ «ВІКІНГ АЛЬЯНС УКРАЇНА», котрий організував одне з найкращих ППО.
Спасибі також компанії Kernel, котра робить значний внесок у захист країни. Саме ця компанія однією з перших почала захищати від російських атак порт «Рені». І не так суттєво, чи це самостійна ініціатива, чи приєднання до інших ентузіастів – як значима соціальна відповідальність компанії.
Разом, крок за кроком, ми йдемо до нашої спільної перемоги та робимо відчутний внесок у захист української нації. Бізнес відіграє одну з ключових ролей у цьому процесі. Тож приємно відзначити, що сьогодні таких автівок є вже 18. І, сподіваємося, це не фінальний показник.
Саме такими вагомими фактами та подяками ми хотіли б доповнити матеріал, де було відображено далеко не все, що робиться заради майбутнього України.